Віртуальна аптека оцінює практичні навички здобувачів

Віртуальна аптека оцінює практичні навички здобувачів

Йти в ногу з часом, випереджати його і  навчати студентів, надихаючи їх жити і працювати в постійному пошуку – таке благородне завдання з честю виконує професорсько–викладацький склад ЗДМФУ. Кожен навчальний рік колектив зазвичай підсумовує яскравими ознаками креативності.

Цьогоріч приємна новація торкнулася випускників-фармацевтів: один з блоків підсумкової Атестації – об’єктивний структурований практичний іспит, - вони складали з допомогою віртуальної аптеки ««Pharmacy Simulator». Вперше в Україні в закладах вищої медичної освіти така технологія була використана в освітньому процесі, щоб наблизити випускників, а в подальшому – й усіх студентів фармацевтичного профілю, до їхнього майбутнього робочого місця в умовах реального часу.

Про унікальний фармацевтичний симулятор розповідають провідні науковці ЗДМФУ, які безпосередньо причетні до його впровадження.

Богдан Бурлака, доктор фармацевтичних наук, доцент кафедри технології ліків: «Унікальна технологія фармацевтичного симулятора (віртуальної аптеки) «Pharmacy Simulator» з’явилася в університеті за ініціативи ректорату, який неухильно дбає про якість підготовки фахівців з медицини та фармації на рівні світових та європейських стандартів. Придбано 100 безстрокових доступів до платформи. Прикметно, що ця технологія може встановлюватись на будь-який носій: комп’ютер, планшет чи смартфон. Фармацевтичний симулятор побудований на системі діалогу і має різноманітні кейс-випадки за двома напрямками: робота фармацевта в аптеці та робота фармацевта в лікарні. Виробник спеціально для ЗДМФУ додав функціонал редагування існуючих та створення власних сценаріїв, що дозволить адаптувати матеріал до вітчизняних реалій. До платформи фармацевтичного симулятора співробітниками кафедр технології ліків, клінічної фармації та організації економіки фармації додано сценарії роботи фармацевта в аптеці з урахуванням протоколів фармацевта (наказ МОЗ №7 05.01.2022), принципів фармацевтичної опіки та інших нормативних документів, що дозволяє студентам на базі навчальної аптеки ЗДМФУ відпрацьовувати практичні навчики в сучасному інтерактивному форматі.

Так на кафедрі клінічної фармації студенти 5 курсу освітніх програм «Фармація», «Технології парфумерно – косметичних засобів» денної форми навчання відпрацьовують практичні навички за дисципліною «Використання лікарських засобів – фармацевтична опіка». Симулятор дозволяє опрацьовувати навички збору скарг пацієнта, аналіз його захворювання, лікарський анамнез, допомагає виключити загрозливі стани при наданні фармацевтичної опіки, сприяє у виборі раціональної лікарської форми, навичках ділового спілкування відповідно до затверджених протоколів.

Використання симулятора уже заплановане для проведення курсів спеціалізації «Клінічний фармацевт», що охлплює підготовку працівників аптек. Загалом на кафедру передано 35 акаунтів доступу до платформи, що дозволяє одночасно проводити навчання у декількох груп студентів.

На кафедрі управління та економіки фармації зазначене програмне забезпечення використовується при вивченні дисциплін «Організація економіки фармації», «Фармацевтичний менеджмент і маркетинг» у студентів 5 курсу І фармацевтичного факультету. Сформовані сценарії для роботи фармацевта першого контакту з пацієнтом та при наданні допомоги при різних захворюваннях. Сценарії побудовані за алгоритмом: пацієнт звертається до аптеки, а фармацевт починає процедуру - відпускає медикаменти за рецептом і надає фармацевтичні послуги із використання прописаних препаратів. Також важливим є те, що фармацевт повинен визначити алгоритм роботи з обліковими документами наданого рецепту та здійснення відповідних маніпуляцій, а також виконати відповідні маркетингові заходи в даній ситуації. Відпуск медикаментів здійснюється з елементами мерчандайзингу та дотриманням умов зберігання. Такий алгоритм дозволяє відпрацьовувати не тільки практичні навички з урахуванням онлайн технологій, а й розвивати компетентності роботи фармацевта з цифровою фармацією.

Прикметно, що загалом кафедра має 26 акаунтів, які дозволяють одномоментно отримати доступ до платформи кільком групам студентів».

Наталія Ткаченко, завідувачка кафедри управління і економіки фармації, доктор фармацевтичних наук, професор: «Передусім хочу подякувати ректорату ЗДМФУ за постійну турботу про якість освітнього процесу і за можливість бути лідерами в професійному освітньому середовищі, адже це стимулює і викладачів вчитися новому. Віртуальна аптека ««Pharmacy Simulator” - це інноваційна технологія, яка дозволяє  відпрацювати і оцінити професійні практичні навички здобувачів-магістрів за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація». Програма дозволяє робити складніші сценарії, ми їх  адаптуємо під наше законодавство і викладачі самі навчаються, будують алгоритми.

У сучасних реаліях буття  ми перевели значну частину освітнього простору в онлайн-формат, тому програма є якраз такою чарівною рятівною паличкою для освітніх закладів. На тлі активної цифровізації усіх процесів, які відбуваються у суспільстві, а особливо, у галузях медицини і фармації – поява e-Hels, електронних рецептів, різні інноваційні підходи  в педагогіці, віртуальна аптека допомагає системно підійти до надання фармацевтичної допомоги пацієнтам, які звертаються до аптеки.

Алгоритм комунікації та фармацевтичної опіки реалізується з віртуальним пацієнтом і з віртуальними документами. Зазначу, що для успішного проходження сценаріїв у Pharmacy Simulative, студенти повинні добре орієнтуватися у нормативно-правовому полі сучасного фармацевта. Потрібно добре знати правила виписування лікарських засобів, рецептів на лікарські засоби, знати протоколи  щодо фармацевтичної опіки та відпуску ліків рецептурних і безрецептурних пацієнтам, добре орієнтуватися в особливостях в використанні інструментів маркетингу при наданні фармацевтичної допомоги. І добре знати саме етичні правила роботи фармацевта першого контакту.

Зазначу іще одну особливість нової технології - вона посилює  зацікавленість  студентів у роботі і мотивує до активності. Завдання і запитання залежать від попередньої відповіді студента, тобто, студент не має перед собою варіантів, і від того, як він відреагує, як  поведеться у комунікаційному процесі, яку дію вчинить,  далі розкривається і сам сценарій. Наприкінці і сам студент, і викладач, мають розширену оцінку дій  студента, і, відповідно, оцінюється результат».

Цього року фармацевтичний факультет вперше використав дану програму при випусковій Атестації магістрів фармації, а саме, на другому етапі при складанні ОСПІ. Це була перша спроба, і слід зазначити, вона була вдалою. Це підтвердила заступник декана І фармацевтичного факультету доцент Людмила Черковська : «Для проведення ОСПІ ми створювали кейси для двох дисциплін – організація економіки фармації та клінічна фармація. За допомоги «Pharmacy Simulator» екзаменатори перевіряли засвоєння випускниками практичних навичок. Попередньо студенти були знайомі з цією технологією, під час занять працювали з нею, тобто, це не було несподіванкою. Результати отримали позитивні, будемо використовувати цю програму повноцінно, адже можливості її надзвичайно широкі».

Враження від віртуальної аптеки висловила п’ятикурсниця  І фармацевтичного факультету Тетяна Суліма: « Програма дуже цікава, її впровадження свідчить про те, якими потужними кроками розвивається наш університет. Адже, коли ми починали навчатися, то й не мріяли про те, що технологія світового зразка стане доступною студентам. Можна щиро позаздрити наступним першокурсникам, яких в нашому університеті очікує стільки цікавого! Віртуальна аптека – це крок до професії, вона допомагає нам  освоїти всі практичні навички, які ми будемо реалізовувати в подальшій роботі. Я із задоволенням  відчуваю себе на робочому місці, занурююсь  в роботу фармацевта, є змога удосконалити свої уміння, застосувати практичні навички, щоб не нашкодити, а допомогти пацієнту».

11.06.2024

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)239-68-90   mail@mphu.edu.ua

Відправити E-mail

Увага! Офіційним сайтом ЗДМФУ є mphu.edu.ua (zsmu.edu.ua). За інформацію, надану від імені ЗДМФУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| bg | en | fr | es | hi | ar