Нас єднає Шевченкове слово
Цими днями минає 211-а річниця від дня народження безсмертного Кобзаря. Ми відчуваємо його підтримку на знаковому і найголовнішому на цю пору напрямку – до Перемоги над лютим ворогом. Шевченко не дає нам зневіритись: «Борітеся — поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава І воля святая!»
Запорізький державний медико – фармацевтичний університет свято шанує Шевченка. Студенти вивчають його спадщину на заняттях кафедри культурології і українознавства, кафедри мовної та загальнотеоретичної підготовки, беруть участь у мовно-літературних конкурсах. Під знаком Шевченківських днів у ЗДМФУ щороку проводиться ряд заходів, що мають на меті знову і знову доторкнутися до життєдайних джерел мудрості апостола правди і свободи.
Ось і цьогоріч кафедра культурології та українознавства для студентів першого курсу І фармацевтичного та ІІ медичного факультетів, а також студентів другого курсу ІІІ медичного факультету організовує творчі конкурси. Один з них передбачає створення відеоролика на якусь із улюблених поезій Т.Г Шевченка, - студент декламує поезію із супроводом відеоряду. Цікавим зразком є створення сторітелінгу від імені Шевченка - розповідь про історію успіху як поета, художника, графіка, де розкриваються складні обставини його життя та непростий історико-культурний контекст ХІХ століття. Для тих, хто займається музикою, цікаво взяти участь у створення кавер-версії на одну з улюблених поезій Шевченка. Такі конкурси дуже сучасні, і водночас занурюють молодь у давню епоху, коли жив і творив Тарас.
Завідувачка кафедри культурології та українознавства професор Ольга Турган зазначає, що до творчості Шевченка викладачі звертаються не час від часу, а системно працюють з молоддю над вивченням його невмирущої спадщини, використовуючи широку палітру заходів. Ольга Дмитрівна відзначила таку особливість вшанування пророка нації – з роками його постать не віддаляється, а стає все ближчою українцям. І молоді також, - сучасне студентство глибше відчуває, що Тарас був непересічною особистістю, інтелігентним, цікавим чоловіком, надзвичайно талановитим.
Через призму подій, які потрясають сучасне суспільство, яскравіше розуміють Шевченкові вислови, що стали крилатими: « Якби ми вчились так, як треба, то й мудрість би була своя». Або: « В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля», «Нема на світі України, Немає другого Дніпра…», «Ми просто йшли, у нас нема зерна неправди за собою».
Традиційно під час занять з навчальної дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням» зі студентами проводять тематичні бесіди, присвячені мовотворчості поета, а також бесіди про художню спадщину митця. У ці дні студенти фармацевтичного факультету готують доповідь на тему «Роль Шевченка у становленні сучасної української літературної мови», а також беруть участь у дискусії «Т. Г. Шевченко: від патетично - канонічного образу до лідера думок для сучасної молоді». Викладачі залучають студентів другого курсу спеціальності «Терапія та реабілітація» до проведення круглого столу на тему «Російсько-українська війна крізь призму творчості Т. Шевченка».
На заняттях з дисципліни «Історія української культури» заплановано обговорення сучасних образів Т. Шевченка у візуальних типах мистецтва - живопису, плакатній графіці, ілюстрації. Йдеться також про втілення постаті Тараса Шевченка в цифровому просторі за допомогою штучного інтелекту - спроби «оживити» відомі портрети.
Тож і сьогодні, і завжди слово Тарасове серед молоді, тому є надія, що воно допоможе новій генерації розбудувати Україну такою, про яку і мріяв Тарас Шевченко.
7.03.2025