Кафедра розташована у приміщенні гуртожитку №4 ЗДМФУ
69035 м. Запоріжжя, вул. Сталеварів 31а, тел.: (061) 233-20-02
Завідувач кафедри – Катерина ГЕЙЧЕНКО, доцент, кандидат педагогічних наук.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
Перші іноземні студенти почали навчатися у Запорізькому медичному інституті з 1973 року, саме тоді було створено мовну кафедру підготовчого факультету, яку очолила старший викладач Гладун Лідія Данилівна.
У 1975 році організовано другу мовну кафедру для студентів І-V курсів основних факультетів під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента Катерини Гейченко. У 1995 році ці кафедри об’єднали в одну. З 2007 року вона мала назву кафедри мовної підготовки іноземних громадян.
Кафедра мовної підготовки була найбільшою за чисельністю серед кафедр університету. У січні 2017 року був створений Центр підготовки іноземних громадян з числа викладачів, які працювали з групами іноземних студентів довузівського (підготовчого) етапу навчання.
У 2024 році Центр та кафедра об’єдналися в одну структурну одиницю – кафедру мовної та загальнотеоретичної підготовки.
За роки роботи кафедри більше 25 тисяч іноземних громадян зі 101 країни світу пройшли навчання мови в Запорізькому державному медико-фармацевтичному університеті.
Викладачі кафедри працювали за кордоном: у Алжирі, Англії, Афганістані, Італії, Кампучії, КНДР, Лаосі, Малі, Мозамбіці, Монголії, Німеччині, Новій Зеландії, Сирії, Чехії, Польщі, Болгарії та інших країнах, де навчали мови студентів, аспірантів та стажерів.
Викладачі кафедри не тільки забезпечують навчальний процес, а й активно займаються науковою діяльністю та різноманітною позааудиторною роботою зі студентами. За 47 років на кафедрі підготовлено велику кількість іноземців, які понесли культуру та мову України у світ.
Співробітники кафедри:
завідувач кафедри, к.пед.наук, доц. Катерина Гейченко;
доценти: к.пед.наук Жанна РАГРІНА, к.пед.наук Олена ЦУПІКОВА, к.пед.наук Лариса ВАСЕЦЬКА, к.філол.наук Інна АБРАМОВА, к.фарм.наук Тетяна Ємець;
старші викладачі: Ольга АНДРЄЄВА, Світлана ГНАТЕНКО, Надія КОНОВАЛЬЧУК, к.філ.наук Юлія КРАВЧЕНКО, Юлія ЧОРНА;
викладачі: Альона РЕПЕТУН;
лаборанти: Алевтина ЗАХАРОВА.
НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ
«Українська мова як іноземна» (для іноземних студентів 1-3 курсів спеціальностей 221 «Стоматологія», 222 «Медицина», 226 «Фармація, промислова фармація»),
«Українська мова як іноземна» (для підготовки іноземних громадян до навчання в ЗВО МОЗ України),
«Країнознавство» (для підготовки іноземних громадян до навчання в ЗВО МОЗ України),
«Біологія» (для підготовки іноземних громадян до навчання в ЗВО МОЗ України),
«Знайомтесь – Україна» (для підготовки іноземних студентів І курсу),
інтенсивний курс за вибором «Українська мова як іноземна» (для підготовки іноземних студентів І курсу),
«Науковий стиль мовлення» (для слухачів – іноземних громадян довузівського етапу підготовки до вступу у ЗВО),
«Основи педагогіки та інноваційні технології у вищій школі (для підготовки доктора філософії).
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА
Провідне завдання кафедри – якісне формування вторинної мовної особистості під час вивчення іноземцями української мови. Це надихає колектив кафедри на опанування міжнародного досвіду у викладанні мов та створення якісної навчально-методичної бази.
За цей час складено 26 навчальних програм для студентів І-ІІІ курсів спеціальностей «Медицина», «Стоматологія», «Фармація, промислова фармація» з українською та англійською мовами навчання. На їх основі розробляються робочі плани та методичні матеріали до кожного заняття.
Авторськими колективами кафедри видано підручники, 4 з яких з грифом МОЗ України, створено більше 100 навчальних посібників та практикумів, методичні рекомендації, словники, довідники, онлайн-курси із самостійної роботи та вивчення різних аспектів мови. Підготовлено електронні посібники, біля 100 відеоматеріалів до занять, презентації тощо. Щорічно викладачі проводять відкриті заняття та майстер-класи. На кафедрі працює методичний семінар «Школа педагогічної майстерності».
НАУКОВА РОБОТА
За весь період роботи кафедри 18 викладачів захистили кандидатські дисертації, які зараз працюють в Україні, США, Швейцарії та інших країнах.
Колектив кафедри активно працює над НДР, результатом якої є виконання 1 докторської (доц. Жанна Рагріна). Викладачі постійно висвітлюють свої наукові інтереси у доповідях та тезах.
Загальна кількість публікацій викладачів кафедри – більше 1000 у наукових збірниках та журналах. Іноземні студенти також роблять перші кроки у науку, вони щорічно виступають з доповідями на студентських наукових конференціях, беруть активну участь у кафедральних та міжнародних олімпіадах, у співавторстві з викладачами публікують свої перші дослідження.
Колектив кафедри сьогодні працює над новою науковою темою «Формування вторинної мовної особистості іноземних студентів під час вивчення української мови» (державний реєстраційний номер – 0122U200063).
У розробці беруть участь усі викладачі кафедри, які заохочують до досліджень і своїх студентів.
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ВИХОВНА РОБОТА
Мовна підготовка іноземних студентів на кафедрі будується на пошуку засобів розкриття здібностей кожного з них. Цьому сприяє не тільки навчальний процес, а й організація вільного часу. Під керівництвом викладачів кафедри студенти багато нового дізнаються про історію та культуру українського народу, про Україну, про місто Запоріжжя. Іноземні студенти беруть участь у кафедральних та університетських конкурсах, оглядах, вікторинах, вечорах, фестивалях.
Всю роботу кафедри побудовано на творчій взаємодії викладачів та іноземних студентів.
СПІВПРАЦЯ З ІНШИМИ УСТАНОВАМИ
Колектив кафедри – член Української асоціації викладачів української мови та літератури, співпрацює з Київським національним університетом, Івано-Франківським національним медичним університетом.