Кафедра анестезіології та інтенсивної терапії має наступни бази : 5 міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги ЗМР. Адреса: 69005. Вул. Перемоги, 80, м. Запоріжжя, Запорізька обласна клінічна лікарня ЗОР, Оріхівське шосе 10, м. Запоріжжя, 69600, навчально-науковий медичний центр "Університетська клініка ЗДМУ", вулиця Академіка Амосова 83, м. Запоріжжя, 69063, та навчально-науковий тренинговий центр вул. Святого Миколая, 27, Запоріжжя, 69063, м. Запоріжжя, 69065., Клініка «Вітацентр» вулиця Сєдова 3, м. Запоріжжя, 69000.
Завідувач кафедри д.мед.н., професор Воротинцев Сергій Іванович
Історична довідка
Кафедра анестезіології та інтенсивної терапії розпочинає свою історію з 1976 року, коли на підставі листа Міністерства охорони здоров’я УРСР від 01 вересня 1976 року №162/21-1276 у Запорізькому державному медичному інституті Міністерства охорони здоров’я УРСР були організовані самостійні курси анестезіології та реаніматології. З 01 квітня 1987 року, у відповідності з наказом Запорізького державного медичного інституту від 28 березня 1987 року №81, особовий склад самостійних курсів анестезіології та реаніматології був включений у штат кафедри загальної хірургії. З 01.03.1994 року у відповідності з наказом Запорізького державного медичного інституту від 21 лютого 1994 року №22 курс екстреної медичної допомоги було виведено з кафедри травматології і приєднано до курсу анестезіології та реаніматології ( каф. загальної хірургії). Згідно з штатним розписом, затвердженому 01 січня 1998 року кафедра мала назву – Загальна хірургія з доглядом за хворими з курсом анестезіології. У відповідності з наказом Запорізького державного медичного університету від 31 серпня 2006 року № 94 « Про створення кафедри анестезіології, реаніматології» було відокремлена, від кафедри загальної та оперативної хірургії з топографічною анатомією, анестезіології та догляду за хворими, курс анестезіології та реорганізовано його в кафедру «Анестезіології, реаніматології та інтенсивної терапії». Кафедру анестезіології і реаніматології у 2011 році, у відповідності до наказу Запорізького державного медичного університету від 01 липня 2011 року №262 « Про реорганізацію кафедри анестезіології і реаніматології» було приєднано до кафедри «Медицини катастроф, нейрохірургії і військової медицини».
З 01 вересня 2011 року кафедру «Медицини катастроф, нейрохірургії і військової медицини» іменовано у подальшому кафедра «Медицини катастроф, і військової медицини, анестезіології і реаніматології », наказ Запорізького державного медичного університету від 01 вересня 2011 року №293 «Про зміни до наказу від 01.07. 2011 р. №262 «Про реорганізацію кафедри анестезіології і реаніматології».
02 вересня 2019 року засновано кафедру «Анестезіології та інтенсивної терапії».
Співробітники кафедри:
завідувач кафедри, професор, д.мед.н., Воротинцев Сергій Іванович, професор, д.мед.н., Гриценко Сергій Миколайович, доцент к.мед.н., Бойко Костянтин Анатолійович, к.мед.н., доцент Корогод Сергій Миколайович, доцент к.мед.н., Семенова Тетяна Олександрівна, доцент к.мед.н. Серіков Костантин Вікторович., асистенти: к.мед.н. Григор’єв Сергій Володимирович., к.мед.н. Зайцев Станіслав Євгенович, к.мед.н. Аравіцький Е.О., к.мед.н. Доля О.С.
Навчальні дисципліни:
Анестезіологія та інтенсивна терапія для студентів 5 курсів І та ІІ медичних та міжнародного факультетів.
Курси за вибором та для самостійної роботи:
1. Лікування обструкції верхніх дихальних шляхів (онлайн).
2. Obstruction of the upper respiratory tract (online).
3. Розвиток та становлення анестезіології як науки і клінічної спеціальності. Принципи організації анестезіологічної служби та служби ІТ.
4. Серцево-легенева реанімація.
5. Cardiopulmonary resustitation.
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА
Підготовка студентів на кафедрі здійснюється згідно з навчальними планами. Створено лекції та сучасні навчально-методичні матеріали для вітчизняних та іноземних студентів з використанням мультимедійних технологій. Створено мультимовний онлайн курс за вибором. Студенти забезпечені методичною, навчальною та науковою літературою. Велика увага приділяється самостійній та практичній роботі студентів з питань анестезіології та інтенсивної терапії.
Доступ до матеріалів кафедри: http://portal.zsmu.zp.ua (ftp.zsmu.zp.ua)
Підготовка лікарів-інтернів (анестезіологів - 2 роки) на кафедрі базується на принципах максимально можливої практичної роботи з пацієнтами, у навчальному процесі використовуються сучасні мультимедійні технології, елементи самоконтролю, впроваджуються нові інтерактивні форми контролю знань та практичних навичок.
Також здійснюється підготовка лікарів-інтернів до ліцензійного іспиту «Крок-3».
Практичні заняття поєднують роботу лікарів-інтернів у відділеннях біля ліжка хворих, в операційних, ендоскопічних кабінетах та кабінетах УЗД.
Операційні зали оснащені сучасним відео-обладнанням, що дає можливість лікарям-інтернам спостерігати за проведенням анестезіологічного забезпечення хірургічних втручань.
НАПРЯМКИ НАУКОВОЇ РОБОТИ ТА ОСНОВНІ НАУКОВІ ЗДОБУТКИ
Напрямками наукової роботи кафедри є:
- дослідження, характер і особливості етіології, патогенезу, клінічного перебігу та результатів хірургічного лікування хворих з невідкладними хірургічними захворюваннями органів черевної порожнини та ендокринних органів.
- сучасні технології у невідкладній та плановій анестезіології, периопераційній інтенсивній терапії, лікуванні больового синдрому.
- розробка алгоритмів впровадження персоніфікованого підходу до вибору лікування хворих з коморбідною патологією, надлишковою вагою, старечого та похилого віку, використання ультразвуку та інших сучасних навігаційних технологій в анестезіологічній практиці, забезпечення прохідності дихальних шляхів за допомогою надгортанних повітроводів, оптимізація периопераційного ведення пацієнтів похилого і старечого віку.
Співробітниками кафедри захищені дисертації за наступними темами:
Воротинцев С.І. «Ентеральна оксигенація в інтенсивній терапії критичних станів» 2003 р.
Воротинцев С.І «Анестезія та периопераційна інтенсивна терапія у хворих з ожирінням». 2019 р.
Доцент Бойко К.А. «Органопротективна аналгезія при невідкладних та планових лапароскопічних операціях у хворих похилого віку» м. Дніпро 2007р.
Асистент Горбачов С.В «Оптимізація анестезіологічного забезпечення та периопераційної інтенсивної терапії хворих на гострий панкреатит з урахуванням відновлення біологічної стійкості організму» 2010р.
Асистент Григор’єв С.В «Оптимізація анестезії та інтенсивної терапії при гострій тонкокишковій непрохідності» 2011р.
На кафедрі заплановані та виконуються кандидатські дисертації:
Асистент Бойцова О.М. «Нова методологія досягнення адекватності анестезії та периопераційного антистресорного захисту»;
Аспірант Кузьменко Т.С. «Індивідуалізація респіраторної підтримки у пацієнтів з помірним та високим ризиком розвитку післяопераційних легеневих ускладнень в абдомінальній хірургії».
ДІАГНОСТИЧНА І КОНСУЛЬТАТИВНА РОБОТА
Консультативна та лікувальна робота проводиться на базі 1,2,3 хірургічних відділень КУ «МКЛЕ та ШМД ЗМР м. Запоріжжя», у відділеннях інтенсивної терапії хірургічного та травматологічного корпусів, ВІТ ГКС, ВІТ нейрохірургічного та опікового відділень, відділенні інтенсивної терапії обласного онкологічного диспансеру, у клініці «Вітацентр» та Університетській клініці.