Кафедра медицини катастроф та військової медицини
Кафедра розташована на території установ: головний корпус ЗДМФУ, КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР (м. Запоріжжя), КНП «Міська лікарня №9» ЗМР, КНП «ТМО «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ЗОР та КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР.
В.о. завідувача кафедри – Голдовський Борис Михайлович, професор.
Співробітники кафедри: підполковник запасу, к.т.н., доцент Зуєв О.О., д.мед.н., професор Перцов В.І., к.мед.н., доцент Льовкін О.А., к.мед.н., доцент Міренков К.В., к.мед.н., доцент Мирний С.П., к.мед.н., доцент Полковніков О.Ю., к.мед.н., доцент Тєлушко Я.В., к.мед.н., доцент Тяглий С.В., к.мед.н., доцент Чемерис Ю.О., к.мед.н, асистент Савченко С.І., к.мед.н., асистент Кулініч І.А., полковник медичної cлужби запасу Лур’є К.І., підполковник медичної служби Клименко В.І., ст. викладач, к.мед.н. Трошин Д.О., викладач Рязанов А.Ю. ст. лаборант Карнаух Т.В., лаборанти Чеснокова В.І., Королюк Н.М.
ІСТОРІЯ КАФЕДРИ
Військова кафедра в Запорізькому медичному інституті була створена у 1972 році.
Кафедра готувала офіцерів медичної служби запасу за двома військово-обліковими спеціальностями:
лікувальна справа в наземних військах (для студентів лікувального факультету, з 1981 року і для студентів новоствореного педіатричного факультету), фармація ( для студентів фармацевтичного факультету).
Перший випуск офіцерів медичної служби запасу - 517 офіцерів - здійснено в 1976 році.
В 1996 році на базі існуючої кафедри була створена кафедра екстремальної та військової медицини згідно зі спільними наказами Міністерства охорони здоров’я і Міністерства оборони України №233/332 від 15 грудня 1995 р. «Про створення кафедр екстремальної та військової медицини» та №215/202 від 18 липня 1996 р. «Про введення в дію Положення, учбової програми, Типового штатного розкладу кафедр екстремальної і військової медицини та організацію їх роботи».
На кафедрі в межах мобілізаційних потреб передбачено проведення військової підготовки студентів за програмою підготовки офіцерів запасу згідно з постановою КМУ № 48 від 01 лютого 2012 року «Про затвердження порядку проведення військової підготовки студентів вищих навчальних закладів за програмою офіцерів запасу».
За період з 1972 по 2024 рік включно підготовлено 17215 офіцерів медичної служби запасу за військово обліковими спеціальностями:
лікувальна справа в наземних військах – для студентів медичного факультету,
фармація – для студентів фармацевтичного факультету.
Кафедра має дві бази для підготовки студентів:
теоретична база кафедри – розташована у першому навчальному корпусі університету;
клінічна база – розташована у відділеннях Міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя, підстанції Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф та інших лікувальних закладах м. Запоріжжя.
Кафедра має сучасну матеріально-технічну базу, співробітники кафедри - науково-педагогічні працівники з досвідом клінічної та педагогічної діяльності. Викладачі кафедри – офіцери запасу з бойовим досвідом АТО, ООС, відсічі збройної агресії російської федерації.
До навчання за програмою підготовки офіцерів медичної служби запасу (військова підготовка) залучаються студенти (особи чоловічої та жіночої статі) віком не старше 25 років (на період вступу до ВНЗ), які є громадянами України, придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями.
Кількість студентів визначається Генеральним штабом Збройних Сил України щорічно та затверджується наказом Міністра оборони України. Навчання за програмою підготовки офіцерів запасу здійснюється протягом 3 років.
Підготовка студентів здійснюється на добровільних засадах за кошти фізичних та юридичних осіб за військово обліковою спеціальністю - «Лікувальна справа в наземних військах, авіації та на кораблях» для студентів медичних факультетів протягом 2 років
Студенти, які успішно виконали повний курс за програмою підготовки офіцерів медичної служби запасу, пройшли навчальні збори, прийняли Військову присягу, успішно склали державний комплексний іспит, позитивно зарекомендували себе за період навчання, придатні за станом здоров'я, мають достатній рівень фізичної підготовки та відповідають морально-діловим якостям, що визначені «Кодексом честі офіцера Збройних Сил України» після закінчення університету атестуються до офіцерського складу з присвоєнням їм первинного офіцерського звання «молодший лейтенант запасу».
НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ
Військова підготовка студентів за програмою офіцерів медичної служби запасу здійснюється за наступними навчальними дисциплінами:
військові дисципліни (студенти 2-й курс)
«Загальновійськова підготовка»
«Загальна тактика»
військово-медичні дисципліни (студенти 3-го та 4-й курс)
«Організація медичного забезпечення військ»
«Медична допомога пораненим на догоспітальному етапі»
«Військова радіологія, токсикологія та медичний захист від зброї масового ураження»
військово-орієнтовані дисципліни
«Підготовка офіцерів запасу в галузі знань» (студенти 2-го, 3-го та 5-го курсу)
цивільні дисципліни
«Безпека життєдіяльності» (студенти 1-го курсу)
«Екстремальна та невідкладна медична допомога» (студенти 5-го курсу)
«Екстремальна медицина» (студенти 3-го курсу)
«Невідкладні стани» (студенти 1 курсу-магістри – фізіотерапевти)
«Нейрохірургія» (студенти 5 курсу)
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА
Підготовка студентів на кафедрі проводиться згідно з навчальними планами. Створені лекції для вітчизняних, іноземних та англомовних студентів з використанням мультимедійних технологій. Студенти забезпечені методичною, навчальною та науковою літературою. Велика увага приділяється самостійній та практичній роботі студентів з питань надання невідкладної медичної допомоги.
Доступ до матеріалів кафедри: https://zsmu.sharepoint.com/sites/mkd/SitePages/NMZ.aspx
НАПРЯМКИ НАУКОВОЇ РОБОТИ ТА ОСНОВНІ ЗДОБУТКИ
Основними напрямками наукової діяльності кафедри є профілактика, діагностика і лікування неспецифічних гнійно-запальних захворювань легень та плеври; оптимізація діагностики та хірургічної корекції порушень мозкового кровообігу; вивчення репаративних можливостей покривних тканин тіла. Плановою науковою роботою кафедри є оптимізація діагностики та хірургічної корекції порушень мозкового кровообігу. Викладачами кафедри отримано 6 патентів на корисну модель та опубліковано понад 100 наукових робіт.
Під керівництвом професора Перцова В.І. виконано 3 докторські та 3 кандидатські дисертації.
Серед основних завдань науково-дослідної діяльності кафедри є покращення результатів діагностики та лікування хворих торакального та пульмонологічного профілю, що відображено у науковій роботі кафедри: № держреєстрації 0116U005354 «Профілактика, діагностика і лікування неспецифічних гнійно-запальних захворювань легень та плеври» керівник – завідуючий кафедрою медицини катастроф, військової медицини, анестезіології та інтенсивної терапії, д.мед.н., професор Перцов В.І., відповідальні виконавці – доцент кафедри, к.мед.н. Тєлушко Я.В., асистент к.мед.н. Савченко С.І.. Результати виконання роботи представлено в магістерській роботі Кузьменко Т.С. «Вдосконалення методів респіраторної підтримки у пацієнтів з середнім та високим ризиком розвитку післяопераційних легеневих ускладнень в абдомінальній хірургії» (2016 р.), дисертаційній роботі Савченка С.І. «Хірургічне лікування гострої неспецифічної парапневмонічної емпієми плеври» (2019 р.) та покладені в основу запланованої дисертаційної роботи Тєлушка Я.В. «Хірургічні аспекти лікування гнійно‑запальних захворювань грудної стінки, легень, плеври» (2020 р.).
ДІАГНОСТИЧНА ТА КОНСУЛЬТАТИВНА РОБОТА
Діагностична та консультативна робота спрямована на надання медичної допомоги хворим з торакальною патологією, нейрохірургічною патологією, захворюваннями та ушкодженнями судин та периферичних нервів (відділення нейрохірургії, кардіологічний центр міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги, відділення нейрохірургії обласної клінічної лікарні, військовий шпиталь Запорізького гарнізону).