Кафедра фармакогнозії, фармакології та ботаніки

Кафедра фармакогнозії, фармакології та ботаніки

Кафедра розташована в головному корпусі ЗДМФУ

69035 м. Запоріжжя, пр. Марії Примаченко, 26

Тел.: (050) 456-26-13

Завідувач кафедри – ТРЖЕЦИНСЬКИЙ Сергій Дмитрович, доктор біологічних наук, професор.

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Кафедру відкрито з початком роботи Запорізького фармацевтичного інституту. Першим завідувачем став доцент В.М. Шелудько (1959 по 1968 роки), який з викладачами кафедри сформував базу гербаріїв і сировини рослин, що ростуть на території України.

З 1968 по 1973 рр. кафедру очолювала доцент К.Є. Корещук. З 1973 по 1992 роки – професор Н.О. Калошина, яка розробила раціональну технологію отримання препаратів, дозволених до промислового випуску Мінздравом СРСР (патулетин, холерект, тагерол) і впроваджених у промислове виробництво на Дарницькому хімфармзаводі (м. Київ). Н.О. Калошина підготувала 2 кандидати наук та видала 2 монографії.

З 1992 р. по 2012 р. кафедрою керував д.фарм.н., професор В.С. Доля.

Професор В.С. Доля - автор близько 500 наукових праць, в т.ч. 2 фармакопейних статтей на лікарську сировину, 7 інформаційних листів. Професор В.С. Доля розробляв методики дослідження сировини для фармацевтичних фабрик. Методи аналізу були впроваджені на фармацевтичних підприємствах.

З вересня 2012 року і по теперішній час, завідувачем кафедри працює професор, д.біол.н. Тржецинський С.Д., який є автором та співавтором 270 наукових праць, 18 патентів на винахід та корисну модель. В колективі співавторів був написаний та надрукований підручник «Фармакология в помощь врачу, провизору и студенту» та більше 120 методичних посібників для студентів вищіх навчальних закладів. Під керівництвом професора Тржецинського С.Д. захищено 3 дисертації на здобуття ступеню кандидата наук і доктора філософії. За цей період при кафедрі створена колекційна ділянка, на який вирощується більше 140 видів лікарських рослин.

За час існування кафедри захищено 4 докторські і 27 кандидатських дисертацій. 

СКЛАД КАФЕДРИ:

Д.біол.н., професор С.Д. Тржецинський, д.фарм.н., професор В.М. Одинцова; доценти: В.І. Мозуль, О.М. Денисенко, В.В. Головкін, О.В. Гречана, А.М. Рудник; старші викладачі: І.С. Носуленко, Г.В. Мазулін, С.В. Панченко, А.О. Кініченко; асистенти: І.І. Аксьонова, Т.О. Цикало, В.І. Кокітко; старші лаборанти: Г.В. Скорик, І.В. Татаринцева, С.Л. Мордвінова.

НАВЧАЛЬНІ ДИСЦИПЛІНИ:

фармакогнозія, фармакогнозія з основами фітокосметології, фармакологія, лікарська токсикологія, ресурсознавство лікарських рослин, фармацевтична ботаніка.

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА

З усіх навчальних дисциплін створені робочі програми, навчальні плани і силабуси.

Лекції для студентів читаються з використанням мультимедійних технологій. Створено банк тестових завдань «Крок-1», що нараховує 1200 тестів, та "Крок-2" - 2000 тестів.

Підготовка студентів на кафедрі базується на принципах забезпечення методичної і інформаційної організації навчального процесу з елементами самостійної роботи та на впровадженні нових ефективних форм контролю знань-умінь. 

На кафедрі підготовлені і видані з грифом МОЗ України 7 навчальних та навчально-методичних посібника. Видані методичні рекомендації для викладачів, студентів, а також для самостійної роботи студентів. Розроблені електронні посібники для студентів.

Навчально-методична робота кафедри постійно вдосконалюється, впроваджені нові методи навчання та контролю знань студентів. Протягом 2023-2024 навчального року опубліковано 57 наукових інавчально-методичних праць, співробітники кафедри брали участь в методичних конференціях регіонального і державного рівня.

Видані методичні рекомендації для практичних занять з усіх навчальних дисциплін для вітчизняних і іноземних студентів денної та заочної форми здобуття вищої освіти, видані навчальні посібники – для практичних занять з фармакогнозії, ресурсознавства лікарських рослин і фармацевтичної ботаніки для англомовних студентів міжнародного факультету. Для студентів заочної форми навчання видано методичні рекомендації до практичних занять, журнали для самостійної роботи.

НАПРЯМКИ НАУКОВОЇ РОБОТИ ТА ОСНОВНІ НАУКОВІ ЗДОБУТКИ

Дослідження гіпоглікемічної, гіполіпідемічної та антиоксидантної активності рослин флори України і похідних хінозоліну та їх конденсованих аналогів в умовах інсулінорезистентності.

Співробітниками кафедри за весь період роботи опубліковано 1680 наукових робіт у вітчизняних і закордонних виданнях. Отримано 41 авторське свідоцтво і патенти, більше 20 інформаційних листів, видано 30 монографій і посібників.

 

СПІВПРАЦЯ З ІНШИМИ УСТАНОВАМИ

Кафедра підтримує тісні наукові зв'язки з науково-дослідними інститутами і університетами Харкова, Львова, Києва, Дoсліднoю станцією лікарських рoслин ІАП НААН (с. Березoтoча, Лубенський р-н, Пoлтавська oбл.).

ДІАГНОСТИЧНА І КОНСУЛЬТАТИВНА РОБОТА

Діагностична і консультативна робота виконується у відділеннях «Фармація», аптеках, аптечних складах, фармацевтичних фабриках і заводах, на курсах вдосконалення фармацевтів, організаторів.

 

 

Україна, 69035, м. Запоріжжя, бульвар Марії Примаченко, 26
Тел: (061)239-68-90   mail@mphu.edu.ua

Відправити E-mail

Увага! Офіційним сайтом ЗДМФУ є mphu.edu.ua (zsmu.edu.ua). За інформацію, надану від імені ЗДМФУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| bg | en | fr | es | hi | ar