Кафедра клінічної фармакології, фармації, фармакотерапії і косметології ЗДМФУ.
Кафедра розташована на території установ: Запорізької обласної клінічної лікарні (вул. Оріхівське шосе, 10а, тел.: (061) 769 28-58), міської клінічної лікарні №6 (вул. Сталеварів, 34, тел.: (061) 34 25 58) і навчально-практичного центру з косметології на базі гуртожитку №3 ЗДМФУ (вул. Сталеварів, 36).
Завідувач кафедри – КРАЙДАШЕНКО Олег Вікторович, доктор медичних наук, професор, керівник Запорізького регіонального відділення Державного експертного Центру МОЗ України.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
В 1986 році при кафедрі фармакологіі ЗДМІ (завідувач – відомий радянський і український вчений В.В. Дунаєв) був організований перший в СРСР курс клінічної фармакології. До викладацького складу курсу входили учні професора: завідувач курсом доцент В.С. Тішкін та асистенти О.В. Крайдашенко, І.М. Білай, М.П. Красько. Протягом п’яти років накопичувався досвід викладання предмету, удосконалювалась навчально-методична база та формувалась громадська думка про доцільність викладання такого предмету в медичних ВНЗ. Після підготовчого періоду в 1991 році курс був переведений в статус кафедри клінічної фармакологіі, що стало визначною подією в медичній освіті незалежної Україні, а Запорізький медичний інститут став засновником цієї освітянської події. На кафедрі клінічної фармакології, під керівництвом В.В. Дунаєва в співпраці з кардіологами, були проведені пріоритетні наукові дослідження щодо підвищення ефективності лікування ішемічної хвороби серця шляхом застосування засобів метаболічної корекції в комбінованій фармакотерапії осіб різного віку, за що професорів А.Д. Візіра та В.В. Дунаєва було відзначено премією АМН України.
За період існування курсу і кафедри співробітниками захищені 12 кандидатських, а також 3 докторських дисертації. З 2003 року кафедру клінічної фармакології, фармації, фармакотерапії і косметології очолює учень професора В.В. Дунаєва доктор медичних наук, професор О.В. Крайдашенко О.В. На кафедрі розроблено новий напрямок в геріартричній кардіології. Вперше запропоновано ряд оригінальних субстратно-коферментних комплексів, які впливають на метаболізм, і показана їх висока ефективність в комбінованій терапії ІХС у осіб похилого та старечого віку. Вперше проведена клінічна апробація нових кардіопротекторних препаратів з метаболічнім типом дії - карнітіну хлориду, тіотриазоліну та пікамілону.
Кафедра є унікальною клініко-фармакологічною і науковою базою для підготовки лікарів медичного, педіатричного і стоматологічного профілю, провізорів спеціальностей «Фармація» і «Технологія парфумерно-косметичних засобів».
Випускники кафедри працюють клінічними провізорами в Ізраїлі, Йорданії, Лівані, Сирії, Марокко, Єгипті, Танзанії.
СКЛАД КАФЕДРИ:
д. м. н., професор О.В. Крайдашенко, професор, доктор. мед. н. О.О. Кремзер, доценти: к. мед. н. М.П. Красько; к. мед. н. О.О. Свинтозельський, к.м.н. Т.О. Самура, к.мед.н. О.А. Михайлик, к.мед.н. О.М. Главацький.
Старший лаборант: Н.А. Філоненко.
НАВЧАЛЬНІ ДИСЦІПЛІНИ:
клінічна фармакологія, фармакотерапія, клінічна фармація, клінічна косметологія.
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА
Навчання проводиться українською та англійською мовами.
Підготовка студентів на кафедрі включає всі види навчання: лекції, практичні та семінарські заняття, а також самостійну роботу студентів.
Підготовка студентів на кафедрі базується на принципах: забезпечення методичної та інформаційної організації навчального процесу самостійної роботи студентів; впровадження нових ефективних форм контролю знань та умінь. Згідно з навчальними планами розроблено робочі програми з усіх навчальних дисциплін. Оригінальні лекції читаються з використанням мультимедійних технологій. Презентації лекцій викладено в електронній бібліотеці.
Ведеться розробка навчально-методичних матеріалів для навчання студентів англійською мовою. Видано навчально-методичний посібник та практикум для студентів-іноземців 5 курсу з клінічної фармакології з грифом МОЗ України.
Співробітники кафедри є співавторами багатьох навчально-методичних видань. Зокрема, з грифом МОН і МОЗ України.
Підготовка студентів на кафедрі базується на принципах забезпечення методичної та інформаційної організації навчального процесу з елементами самостійної роботи, а також на впровадженні нових ефективних форм контролю знань та умінь. Для ліцензійного тестування створено банк тестових завдань «Крок-2», що нараховує більше 3000 тестів.
Видано навчально-методичні посібники для практичних занять з усіх навчальних дисциплін для вітчизняних і іноземних студентів медичних і фармацевтичного факультетів, а також навчальні посібники для практичних занять з клінічної фармакології для англомовних студентів міжнародного факультету.
В 2018-2022 р.р. на кафедрі розроблені онлайн- курси за вибором на теми: «Використання ЛЗ-фармацевтична опіка», «Клінічна фармакологія», «Фітотерапія», «Дієтологія», «Основи геронтології і геріатрії», а також онлайн-курси для самостійної роботи студентів з дисциплін: Фармакотерапія, Клінічна фармація, Клінічна косметологія, Клінічна фармакологія; «Clinical pharmacology» та «Basics of gerontology and geriatrics» для англомовних студентів.
За час військового стану співробітниками кафедри налагоджена належна співпраця зі студентами. Відповідно до розкладу в режимі on-line, в повному обсязі, проводяться лекції та практичні заняття з клінічної фармакології для студентів І, ІІ та ІІІ медичних, ІІ міжнародного факультетів, фармакотерапії і клінічної фармації для студентів І та ІІ фармацевтичних та ІІ міжнародного факультетів.
Кафедра клінічної фармакології, фармації, фармакотерапії і косметології для студентів фармацевтичних факультетів є «випускною», що в свою чергу потребує фундаментальної підготовки студенів 5-го курсу до ЛІ «Крок-2» та ЄДКІ. Окрім звичного тестування з використанням платформ «EDX» та MS «Teams» на заняттях, в режимі реального часу, кожен студент моделює можливі практичні ситуації з надання фармацевтичної опіки в аптеці, при яких формуються необхідні навички майбутнього фахівця.
В 2022-2023 н.р. в рамках ФПО кафедра вдосконала та провела цикли тематичного удосконалення для лікарів «Клінічна фармакологія в епоху доказової медицини». Термін навчання: 39 годин (1 тиждень, 5 днів навчання), фахову школу для лікарів «Актуальні питання дієтології» (модератор – доцент Михайлик О.А.). Термін 16 годин.
НАПРЯМКИ НАУКОВОЇ РОБОТИ ТА ОСНОВНІ НАУКОВІ ЗДОБУТКИ
На кафедрі здійснено наукові дослідження у напрямі підвищення ефективності лікування ішемічної хвороби серця шляхом використання засобів метаболічної корекції в комбінованій терапії осіб похилого і старечого віку, а також вивчення показників оксидантного стресу, стану судинного ендотелію та рівня антиоксидантної системи; характеру ішемічних змін і добового профілю артеріального тиску; показників кардіогемодинаміки та вегетативної нервової системи у хворих на гіпертонічну хворобу, ішемічну хворобу серця, хронічну серцеву недостатність, обґрунтування фармакотерапії виявлених порушень.
Результати НДР регулярно висвітлюються у наукових виданнях, щорічно друкуються до 30–35 навчальних та наукових робот. Зокрема, протягом 2015-2022 років співробітниками кафедри видано: базовий підручник «Фармакотерапія» (за редакцією проф. О.В. Крайдашенка) для студентів ВМНЗ з грифом МОН України, 10 навчальних посібників з грифом МОЗ України, отримано 9 патентів на винахід, щорічно 16-18 навчально-методичних посібників з грифом ЦМР ЗДМУ. Кожен рік кафедра проводить Всеукраїнські науково-практичні конференції з естетичної медицини та косметології, які включені до реєстру МОЗ України. Науковці кафедри беруть участь в роботі закордонних, республіканських з'їздів і конференцій.
Співробітники кафедри розробили новий напрям у кардіології геріатрії: вперше запропоновано низку оригінальних субстратно-коферментних комплексів, що впливають на метаболізм, із груп енергоутворюючих сполук, амінокислот, кофакторів, вітамінів і показано їх висока ефективність в комплексній терапії ІХС у осіб старшого віку.
Вперше розроблено принципи раціонального і диференційованого застосування засобів метаболічної корекції на фоні антиангінальної терапії ІХС у хворих похилого та старечого віку.
Результати НДР впроваджені в діяльність багатопрофільного базового стаціонару обласної клінічної лікарні, кардіологічних і терапевтичних відділень міських лікарень (м. Запоріжжя), в практику роботи лікувальних установ 15 областей України.
СПІВПРАЦЯ З ІНШИМИ УСТАНОВАМИ
Кафедра підтримує зв'язки з Вінницьким НМУ ім. М.І. Пирогова, Тернопільським ДМУ ім. І.Я. Горбачевського, НМУ імені О.О. Богомольця, Одеським державним медичним університетом та ін.
Лікувально-профілактична робота здійснюється на базі Запорізької обласної клінічної лікарні (госпітальне відділення, а також на базі 6-ої міської клінічної лікарні (терапевтичне відділення) та науково-практичного комплексу з косметології на базі гуртожитку №3. До неї відноситься: курація хворих в стаціонарі асистентами, консультації хворих завідувачем і доцентами кафедри. Співробітники кафедри організовують науково-практичні конференції і семінари в лікувально-профілактичних установах м. Запоріжжя і Запорізької області щодо проблем моніторингу за побічними діями лікарських засобів та їх профілактиці.