Кафедра лабораторної медицини
Завідуюча кафедрою - Воронцова Лоліта Леонідівна, доктор медичних наук, професор.
Контактні дані:
Е-пошта : zmapo32@gmail.com
Розташована за адресою: Оріхівське шосе 10, операційний корпус 2 поверх
Історична довідка
Кафедра (КЛД) лабораторної медицини організована в 1946 р. при Одеському інституті удосконалення лікарів.На посаду першого завідуючого кафедрою був обраний доцент Гродський Костянтин Михайлович, який організував першу в Україні кафедру клінічної лабораторної діагностики в Інституті удосконалення лікарів. В тяжкі післявоєнні роки Гродський К.М. забезпечив безперебійну підготовку та перекваліфікацію сотень лікарів-лаборантів воєнного часу.
З 1978 р. по 1986 р. кафедру очолювала к.мед.н., доцент Вишневська Тамара Михайлівна.
З 1986 р. по 2003 р. кафедрою завідувала д.біол.н., професор Колісник Надія Василівна.
З 2003 р. по 2012 р кафедрою завідував д.мед.н., професор Якушев Володимир Сергійович.
З 2012 р. кафедрою завідує доктор медичних наук, професор Воронцова Лоліта Леонідівна.
Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 р. № 952-р «Про утворення Запорізького державного медико-фармацевтичного університету» та Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 2275 від 15 грудня 2022 р. утворено Запорізький державний медико-фармацевтичний університет (ЗДМФУ). Новим структурним підрозділом університету став Навчально-науковий інститут післядипломної освіти (ННІПО), до штату якого з 03 квітня 2023 року увійшли, в тому числі, науково-педагогічні працівники Державного закладу «Запорізька медична академія післядипломної освіти Міністерства охорони здоров’я України». В структурі ННІПО наказом ректора було створено нову кафедру, яка отримала назву «Лабораторної медицини»
Склад кафедри:
Завідуюча кафедрою: д. мед. н., професор Воронцова Лоліта Леонідівна
Доцент Гобачова Світлана Василівна
К. біол. н., доцент Коваленко Вікторія Анатоліївна
К. фарм. н., доцент Остапенко Андрій Олексійович
Асистент Козачук Олександр Сергійович
Навчальні дисципліни:
На кафедрі проводяться всі види післядипломної підготовки професійного розвитку лікарів: спеціалізація, інтернатура, тематичне удосконалення, стажування
Спеціалізації:
Клінічна лабораторна діагностика
Лабораторна імунологія
Клінічна біохімія
Передатестаційний цикл:
Лабораторна діагностика ,біохімія, імунологія
Тематичне удосконалення:
Сучасні аспекти імуногематології та HLA-типування
Лабораторна діагностика захворювань жіночіх та чоловічих статевих органів
Проблеми імунологічного типування донор-реціпієнт
Лабораторна діагностика порушень системи гемостазу
Актуальні питання клінічної біохімії.
Вибрані питання клінічної та лабораторної імунології
Цикли ТУ
-
Цитологічне дослідження кісткового мозку в діагностиці захворювань кровотворної системи
-
Цитоморфологічні дослідження в лабораторній медицині
-
Біохімічні та імунохімічні методи експрес-діагностики
-
Методи дослідження антигенів груп крові
Навчально-методична робота:
ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ЗАНЯТЬ, що проводяться на кафедрі, побудовані згідно з календарними планами і робочими навчальними програмами дисциплін та включають наступні розділи:
Організація лабораторної служби.
Гематологічні дослідження.
Цитологічні дослідження.
Загальноклінічні дослідження
Лабораторні дослідження системи гемостазу.
Клінічна біохімія.
Українські стандарти лабораторної діагностики паразитарних хвороб.
Лабораторна імунологія. Методи імунологічних досліджень.
Контроль якості лабораторних досліджень.
Метрологічне забезпечення роботи клінічних лабораторій та лабораторій імунологій.
Навчально-методична робота:
Викладачами кафедри регулярно, у міру необхідності, оновлюється та поповнюється музей загально-клінічних, гематологічних, цитологічних та імунологічних препаратів, в середньому музей кафедри постійно оновлюється кожного року на 100-150 препаратів. При очній формі в навчальному процесі використовувався плазмений телевізор, який із застосуванням цифрової відеокамери (Image Focus Alpha, 10 MP), що підключена до тринокулярного мікроскопу (BioBlue.Lab, Holland) через ноутбук, дає можливість демонструвати гематологічні, цитологічні та імунологічні препарати. Будь-яка морфологічно нестандартна гематологічна або цитологічна картина може бути виведена на широкий екран, де кожна клітина детально розглядалася в збільшеному об’ємі, що дає можливість одночасно всім курсантам бачити і прийняти участь в обговоренні спірних питань.
При проведенні практичних занять у форматі онлайн постала проблема неможливості відпрацювання слухачами циклів навиків роботи із мікроскопом, самостійного перегляду препаратів, розуміння складу мазків в нормі та проведення диференційної діагностики різних патологічних станів. Проблему вирішено за допомогою
фото різних полів зору препаратів в нормі та при патології з подальшим використанням цих матеріалів при проведенні практичних занять.
При проведенні практичних занять з клінічної біохімії після досконального розгляду методик виконання біохімічних досліджень проводиться демонстрація навчальних відеороликів за певною тематикою із одночасними коментарями та дискусією між викладачем та слухачами циклу.
На кафедрі є добірка ситуаційних задач і тестових питань різної складності, які щорічно поповнюється та використовуються як для проміжних, так і для заключного контролю теоретичних і практичних знань курсантів, що проходять навчання на циклах.
Активно використовуються нові технології навчання із застосуванням цифрових технологій для демонстрації гематологічних, цитологічних та імунологічних препаратів.
Організація навчального процесу дає можливість слухачам циклів повноцінно займатись самопідготовкою, вивченням літератури. Окреме місце в кафедральній бібліотеці становлять власні видання співробітників кафедри, серед яких є підручники, затверджені МОН України (два з яких національні – „Клінічна біохімія” та „Імунологія”), навчальні посібники «Методи дослідження, аналіз та діагностичне значення показників гемограм», «Дослідження еякуляту та секрету передміхурової залози», «Фізіологія людини».
Навчальна тематика кафедри розподіляється за трьома напрямками „Клінічна лабораторна діагностика”, „Клінічна біохімія” та „Лабораторна імунологія”. Впроваджена нова форма очного та дистанційного навчання як для курсантів так і для курсантів-іноземців за спеціальністю „Клінічна лабораторна діагностика” «лабораторна імунологія» і «Клінічна біохімія». Підготовка лікарів-інтернів проводиться відповідно до вітчизняних освітянських вимог післядипломної освіти по підготовці лікарів-спеціалістів та спеціалістів з клінічної лабораторної діагностики.
• Професор Воронцова Л.Л. і доцент Міхєєв О.О. є співавторами національного підручника за фахом „Клінічна біохімія”. Професор Воронцова Л.Л. є співавтором національного підручника „Імунологія”. Професор Воронцова, Доцент Коваленко В.А. та Міхєєв О.О. «Дослідження еякуляту та секрету передміхурової залози» та посібники «Методи дослідження, аналіз та діагностичне значення показників гемограм».
Наукова робота:
На кафедрі планується одна дисертаційна робота на тему « Особливості порушення репродуктивної функції чоловіків, що зумовлені спиртним і пивним типом споживання алкоголю»ю
Професор Воронцова Л.Л. є одним із керівників міжкафедральної науково-дослідної роботи на тему: «Розробка високоінформативних шляхів лабораторної діагностики та скринінгу соціально значущих хвороб в у мовах військового стану».
Консультативно-діагностична робота
У консультативно-діагностичній роботі впроваджено проведення досліджень із застосуванням трудомістких методів, які не можуть бути виконані за допомогою лабораторно-діагностичної апаратури (дослідження мієлограм, імунограм), цитологічна діагностика порушень чоловічої та жіночої репродуктивної системи.