Кафедра дитячих інфекційних хвороб розташована на території КНП «Обласна інфекційна клінічна лікарня» Запорізької обласної ради. Клінічною базою кафедри також є КНП «Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня № 5», в якій розташована одна учбова кімната.
м. Запоріжжя. бул. Гвардійський, 142
Тел.: (093) 539-47-43
Завідувач кафедри – УСАЧОВА Олена Віталіївна, професор, доктор медичних наук.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
В 1986 році на базі 2-ї інфекційної лікарні м. Запоріжжя (нині – КНП «Обласна інфекційна клінічна лікарня»» ЗОР) була створена кафедра дитячих інфекційних хвороб Запорізького медичного інституту (нині – Запорізький державний медико-фармацевтичний університет).
З моменту організації і до смерті (в 2007 році) кафедрою завідував доцент Валентин Іванович Грищенко, 1944 року народження. Разом з Валентином Івановичем організовували роботу кафедри к.мед.н. Бородін Анатолій Борисович, к.мед.н. Стафурін Сергій Федорович і к.мед.н. Силіна Єлизавета Андріївна.
У зв'язку з кадровими перестановками кілька разів змінювався статус кафедри: у 1988 році кафедра була перетворена в курс дитячих інфекційних хвороб при кафедрі дитячих хвороб (зав. проф. Ткаченко Ю.П.); у 1997 році – знов в кафедру і в 2006 році – повторно в курс дитячих інфекційних хвороб при кафедрі госпітальної педіатрії (зав. проф. Леженко Г.О.).
З 2014 року знов створена кафедра дитячих інфекційних хвороб, якою завідує д.мед.н., проф. Олена Віталіївна Усачова, і на якій працює проф. Рябоконь Ю.Ю., два доценти (к.мед.н. Пахольчук Т.М., к.мед.н. Конакова О.В.) і асистент к.мед.н. Сіліна Є.А., з 2015 року також на кафедрі працює асистент Дралова О.А., а з 2023 року - Воробйова Н.В. та Білих В.М. В зв’язку з Повномасштабним вторгненням з військовою агресією у 2022-2023 роках відбувся суттєвий відтік педагогічних кадрів кафедри і фактично у 2024-2025 навчальному році викладання дисципліни здійснюють троє викладачів за основним місцем роботи – проф. Усачова О.В., асс. Сіліна Є.А. та Білих В.М – та один сумісник – проф. Рябоконь Ю.Ю.
До складу базової лікарні, де і розміщена кафедра, входять 6 клінічних відділень, гепатоцентр і TORCH-центр. Також функціонують бактеріологічна, серологічна лабораторії і лабораторія полімеразної ланцюгової реакції, що дозволяє використовувати сучасні діагностичні методи для розшифровки етіології інфекційного захворювання. Додатковою клінічною базою кафедри є інфекційно-боксовані відділення 5-й дитячої багатопрофільної лікарні.
Співробітники кафедри на чолі з В.І. Грищенко стояли біля витоків створення дитячої інфекційної служби області. В даний час на її базі підготовлені 24 інтерни педіатри-інфекціоністи, 9 клінічних ординаторів і 7 магістрів медицини, з 2023 року розпочалися курси спеціалізації «Дитячі інфекційні хвороби». На сьогодні зав. кафедри О.В. Усачова очолює дитячу інфекційну службу Запорізької області та є Гарантом освітньо-професійної програми «Педіатрія» ЗДМФУ.
Результатом співпраці науковців кафедри з лікарями практичної ланки охорони здоров'я і студентами є публікація понад 50-ти спільних робіт в медичних газетах, збірках і журналах. Під керівництвом викладачів кафедри щорічно студенти пишуть 2-3 наукові студентські роботи, які представляють на підсумкових конференціях СНТ університету і неодноразово займали призові місця по секції «педіатрія» та «інфекційні хвороби».
Склад кафедри:
д. мед. н., професор О.В. Усачова, д.мед.н., асистенти к. мед. н. Є.А. Сіліна, Білих В.М., старший лаборант О.М. Деніскова, професор Ю.Ю. Рябоконь.
· Інтерни-сумісники за спеціальностями «Педіатрія», «Дитяча хірургія» на базі кафедри дитячих інфекційних хвороб вивчають наступні навчальні дисципліни: «Дитячі інфекційні хвороби», «Особливо небезпечні інфекції», «Проблеми ВІЛ/СНІДу».
· Лікарі-педіатри та лікарі-інфекціоністи на базі кафедри дитячих інфекційних хвороб проходять спеціалізацію «Дитячі інфекційні хвороби».
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА
Підготовка студентів на кафедрі проводиться згідно типових робочих програм 2020-2023 років. Згідно з цих документів створено робочі програми з усіх навчальних дисциплін. Оригінальні лекції читаються з використанням мультимедійних технологій. Всі заняття забезпечені методичними рекомендаціями для студентів і викладачів, банком тестових завдань для вхідного та вихідного контролю. Для ліцензійного тестування створено банк тестових завдань «Крок 2», що нараховує понад 2000 тестів.
Завдяки зусиллям викладацького складу кафедри створено 5 учбових посібники для студентів-медиків і лікарів педіатричних спеціальностей, затверджені МОЗ (МОН) України та 17 навчальних посібників, затверджених ЦМР ЗДМУ, які присвячені актуальним аспектам дитячої інфектології. У 2023 році видані три такі посібника: «Енцефаліти у дітей:сучасні погляди на етіологію, діагностику і лікування», «Вакцинація дитячого населення: сучасні вакцини, зареєстровані в Україні, підходи до їх використання», «COLLECTION OF LECTURES «INFECTIOUS DISEASES in CHILDREN».
Викладачі кафедри активно публікуються з питань навчально-методичної роботи і кожного року вони є співавторами 3-4 таких статей.
НАПРЯМКИ НАУКОВОЇ РОБОТИ ТА ОСНОВНІ НАУКОВІ ЗДОБУТКИ
Наукові дослідження викладачів кафедри присвячені питанням гепатології, гострих респіраторних захворювань, ротавірусной інфекції, TORCH-інфекцій. Завдяки їх зусиллям створено 5 учбових посібники для студентів-медиків і лікарів педіатричних спеціальностей, що затверджені МОЗ України, та 21 методична рекомендація, що присвячені актуальним аспектам дитячої інфектології. Щорічно співробітники кафедри виступають на обласних, всеукраїнських і міжнародних конференціях, пленумах і з'їздах, публікують по 15-18 наукових робіт в періодичних медичних виданнях.
В даний час НДР співробітників кафедри присвячена проблемам токсокарозу, коронавірусної інфекції (COVID-19) та ротавірусної інфекції у дітей в аспекті виявлення тригерних факторів більш тяжкого, тривалого та ускладненого перебігу цих хвороб. За останні роки отримано 2 патенти на корисну модель, опубліковано понад 150 статей.
СПІВПРАЦЯ З ІНШИМИ УСТАНОВАМИ
Кафедра підтримує тісні наукові зв’язки з Науково-дослідним інститутом епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського (Київ), опорними кафедрами з дитячих інфекційних хвороб НМУ ім. О.О. Богомольця, а також з усіма кафедрами дитячих інфекційних хвороб ВНЗ України.
ДІАГНОСТИЧНА І КОНСУЛЬТАТИВНА РОБОТА
Співробітники кафедри на чолі з В.І. Грищенко стояли біля витоків створення дитячої інфекційної служби області. На сьогодні зав. кафедрою О.В. Усачова очолює дитячу інфекційну службу Запорізької області.
Результатом співпраці науковців курсу з лікарями практичної ланки охорони здоров'я і студентами є публікація понад 50-ти спільних робіт в медичних газетах, збірках і журналах.
Базовими відділеннями кафедри є - відділення реанімації і інтенсивної терапії, відділення №1, №2, №3, №4 КНП «ОІКЛ», а також Дитяче інфекційно-боксоване відділення ЗМБДЛ № 5.
Співробітники кафедри дитячих інфекційних хвороб здійснює курацію наступних відділень ОІКЛ:
- д.мед.н. доцент Усачова О.В. – куратор і консультант відділення реанімації і інтенсивної терапії, відділенні №1, відділенні №3. За необхідністю консультативна робота в будь якому відділенні лікарні;
- д.мед.н. професор Рябоконь Ю.Ю. – куратор і консультант відділення №5, консультант приймального відділення;
- к.мед.н. Сіліна Є.А. - куратор і консультант відділення №2.
Завідувач кафедри щотижнево проводить консультативний прийом на базі поліклінічного відділення Університетської клініки, є завідувачем TORCH-центру КНП «ОІКЛ».