Університет сьогодні

Співробітники кафедри травматології і ортопедії лікують поранених внаслідок бойових дій.

З початку бойових дій на Сході України співробітники кафедри травматології і ортопедії спільно з працівниками відділень травматології та ортопедії Запорізької обласної клінічної лікарні під керівництвом завідуючого кафедри професора Максима Головахи ретельно готувались до надання сучасної спеціалізованої допомоги пацієнтам з бойовими пораненнями. Лікарі оновили та покращили знання сучасних підходів до надання допомоги постраждалим при вогнепальних пораненнях під час науково-практичних заходів. Всі знання, отримані на семінарах, курсах і симпозіумах широко впроваджуються в практичну діяльність.

За період проведення АТО у відділенні травматології пролікували більше 60 постраждалих з бойовими травмами - військових та бійців добровольчих батальйонів «Азов», «Айдар» та інших. Більшість бойових травм характеризується високою складність та важкістю, але завдяки роботі лікарів відділень та співробітників кафедри травматології та ортопедії ЗДМУ усім постраждалим  надана висококваліфікована спеціалізована медична допомога. При лікуванні вогнепальних ран кінцівок, що відрізняються важким перебігом та складно загоюються, у відділенні використовується KCI acti-VАС - надсучасний апарат американського виробництва для лікування ран в умовах постійного негативного тиску. Цей прилад та витратні матеріали до нього були отримані завдяки спільним зусиллям лікарів, волонтерських організацій («Файне Запоріжжя») та засобів масової інформації (газета «Zanoza»). Використання такої техніки дозволило значно прискорити строки загоєння ран, покращити перебіг раневого процесу та значно зменшити кількість ускладнень.

На фото: вогнепальне поранення кінцівки до початку лікування (а), працюючий acti-VAC (б), вигляд рани після першого курсу лікування.

У лікуванні вогнепальних та мінно-вибухових ушкоджень спеціалісти кафедри та лікарі відділення використовують сучасні інструментальні методи діагностики (УЗД, КТ, МРТ), інтраопераційної візуалізації (ЕОП) та лікування (видалення інорідних тіл, хірургічна обробка ран, позавогнищевий, накістковий та інтрамедулярний остеосинтез переломів та інш.). Частина постраждалих після надання невідкладної допомоги поверталась до відділення для проходження курсів реабілітації.

На фото: візуалізація за допомогою ЕОП інородного тіла (куля кал.7,62) в ділянці кульшового суглобу, який успішно видалили.

Чимало військових з пошкодженнями суглобів кінцівок, отриманих при виконанні бойових завдань (стрибки з великої висоти, ривки, хронічне мікротравмування), були успішно проліковані на базі відділення ортопедії, артрології та спортивної травми. Професор Головаха М.Л. за допомогою сучасної артроскопічної техніки провів декілька складних операцій на ушкоджених суглобах. Такі операції дозволили відновити ушкоджені елементи суглобів, провести ранню реабілітацію та повернути бійців до виконання військових обов’язків в найкоротші строки.На фото: професор Головаха М.Л. проводить артроскопічну операцію на колінному суглобі.

У відділенні лікуються і військові з наслідками травм та застарілими пошкодженнями кісток та суглобів. У таких випадках перша допомога надавалась за місцем події або в польових госпіталях, а через деякий час для подальшого лікування постраждалі направлялись в обласну клінічну лікарню. В таких випадках проводимо корекцію лікування: щодо вже оброблених ран та раневих дефектів  - «second look», пластичні операції; при вогнепальних переломах зі збереженням зміщення уламків – перемонтаж апаратів зовнішньої фіксації або зміна методу фіксації. Застосовуючи при цьому сучасні імпланти (накісткові блокуючі пластини, що виготовляються з титанових сплавів) вдається відновити нормальну анатомію кістки та сподіватись на швидке і повне відновлення функції кінцівки. Придбанню таких фіксаторів для бійців сприяють волонтери та небайдужі люди з усієї України та зарубіжжя.

Увесь досвід, набутий впродовж роботи з пораненими та постраждалими внаслідок бойових дій, співробітники кафедри намагаються передати і студентам університету, підготувавши матеріали для лекцій і практичних занять на базі кафедри. Також підготовлені доповіді для лікарів міста та області щодо тактики та можливостей лікування вогнепальних поранень кінцівок, які будуть продемонстровані на засіданнях Запорізької обласної асоціації ортопедів-травматологів. Вважаємо, що таким чином ми зможемо сприяти покращенню якості надання медичної допомоги важким хворим з бойовими пораненнями, бо хоч ми усі  сподіваємось на мир у майбутньому, цілком актуальним для нас є вислів «Si vis pacem, para bellum»! Разом переможемо!

На фото: лікарі разом з бійцем батальйону «Азов» та волонтером організації «Файне Запоріжжя».

Україна, 69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, 26
Тел: (061)239-68-90   mail@mphu.edu.ua

Відправити E-mail

Увага! Офіційним сайтом ЗДМФУ є mphu.edu.ua (zsmu.edu.ua). За інформацію, надану від імені ЗДМФУ на інших сайтах, університет відповідальності не несе.

Мапа сайту
| bg | en | fr | es | hi | ar